Dornova metoda

Dornova metoda je jemná manuální technika, jejímž cílem je obnova, zlepšení nebo zachování správné funkce pohybového aparátu.
Celostně ošetřuje opěrný aparát a reguluje nesprávná postavení kostí v kloubních spojeních v celém těle. 

Dornova metoda je nediagnostická, celotělová a celostní terapie. Ošetřuje všechny klouby v těle bez ohledu na problémové místo. 

Osteodynamika

Jedná se o jemné manuální rehabilitační techniky v principu osteopatie k rekondičnímu a regeneračnímu ošetření fasciálních řetězců a lymfatického systému malých zvířat. Spojovacím prvkem jednotlivých technik je práce s fasciálním systémem, který je součástí všech složek organismu a propojuje všechny orgánové soustavy. 

Při této terapii dochází k efektivnímu uvolňování zatuhlých fascií
a jiných měkkých tkání.

Dornova metoda


INDIKACE PRO DORNOVU METODU PRO ZVÍŘATA

Nejvhodnější a nejúčinnější je Dornova metoda prováděná v rámci:

  • prevence,
  • rehabilitace,
  • při chronických problémech,
  • ve vyšším věku zvířete.

KONTRAINDIKACE PRO DORNOVU METODU PRO ZVÍŘATA

Dornovu metodu nelze provádět nebo jen s výrazným omezením v těchto případech:

  • zvýšená tělesná teplota a celková změna základních životních funkcí
  • porušená kůže, rány, vředy, pooperační rány nebo jiná poškození kůže
  • nervová onemocnění v akutním stadiu
  • akutní zánětlivé stavy, virová a bakteriální onemocnění
  • stav bezprostředně po úraze, bez vyšetření veterinárním lékařem
  • nemoci kostí (zlomeniny, patologické změny na kosterní soustavě)
  • březost

PSI VE SPORTOVNÍM ZATÍŽENÍ

Sportování se psy přináší radost psům i jejich majitelům. V psích sportech ale dochází často k pádům, srážkám, nárazům do překážek. Každé zranění či chybné vzorce pohybu ovlivňují stav psí páteře a kloubů a dochází ke změnám v pohybovém aparátu. Při zátěži a tréninku, kdy je zapotřebí ohebnost, síla, koordinace, rovnováha a vytrvalost psího těla se projeví chybná biomechanika kloubů kulháním psa, změnou pohybových vzorců, sníženými pracovními výkony a neochotou psa k práci. Někdy se zdravotní stav psa jeví jako bezproblémový, ale při náhodném či cíleném doteku nebo preventivním ošetření začne pes projevovat zvýšenou citlivost.

Kynologie je práce se psy a jejich výcvik, jednou z hlavních složek je nácvik obrany. Pes se ve velké rychlosti zakusuje do rukávu figuranta. Při náskoku dochází k nárazu hlavy do překážky, tento náraz působí na krční obratle. Dalším postiženým místem je hrudní a bederní páteř, kde následkem nárazu dochází ke kompresi obratlů. Nepřiměřená zátěž může být příčinou vzniku změn na struktuře kostí a rozvoje některých onemocnění páteře, např. spondylózy. Kromě páteře mohou být poškozeny i klouby a kosti končetin následkem tvrdých dopadů, přišlápnutí končetiny figurantem nebo pádu figuranta na psa.

Mushing kromě závodů psích spřežení zahrnuje i další druhy závodů tažných psů. Při mushingu se běhají dlouhé tratě různých náročností v různém terénu. Povrch a terén bývají i nejčastější příčinou zranění končetin. Díry v terénu, kameny, větve nebo led a kluzký povrch zraňují prsty, karpální a hlezenní klouby. Prudké sjezdy z kopce zatěžují ramenní a kolenní klouby a páteř.

Weight pulling je silový sport, při kterém je kladena nadměrná zátěž na pohybový aparát, zejména kosterní soustavu a psovi by měla být poskytnuta maximální péče. Pravidelná preventivní terapie pomocí Dornovy metody a kvalitní fyzioterapie účinně předcházejí poškození kloubů a chrupavek.

Agility je sportovní disciplína, při které pes překonává překážky v daném pořadí v co nejrychlejším čase. Hlavním cílem tohoto sportu je radost ze spolupráce a komunikace psovoda a psa spolu se skloubením náročného sportovního výkonu. Při nácviku na překážkách dochází k přetěžování krční páteře, při nácviku zastavení na místě dochází setrvačností k nárazové vlně na krční páteř a ramenní klouby. Případné nárazy do překážek způsobují změny v kosterní soustavě, které se projeví neochotou k práci a omezením pohyblivosti psa. Také při slalomu je pes vystaven velké zátěži, zejména přetížení prstů, karpálních, hlezenních kloubů a celé páteře. V případě pádu může dojít k rotaci trupu a páteře nebo k rotaci pánve, což ohrožuje především přechod mezi bederní páteří a křížovou kostí.


PSI PO OPERACÍCH A ÚRAZECH

Při operaci je pes uveden do narkózy a v jejím důsledku jsou vyblokovány ochranné mechanismy svalového korzetu, který chrání správnou polohu kostí. K narušení správné polohy kostí v psím těle dochází při nešetrné manipulaci v narkóze, při pokládání zvířat do operační polohy bez dostatečné fixace páteře a následně při chybné manipulaci majitelů s bezmocným zvířetem. K druhotným komplikacím patří také jizvy a srůsty, které mění přirozenou pružnost a napětí ve fasciích, což ovlivňuje přirozenou a správnou funkci kloubů v psím těle.


DORNOVA METODA PRO ŠTĚŇATA

Tato šetrná rehabilitační technika je vhodná pro psy od narození. Při těžkých porodech lze pozorovat zaklínění hlavičky, které lze pomocí Dornovy metody pro psy velmi účinně řešit. Stejně tak může Dornova metoda pro psy pomáhat při vývoji kloubů, kdy při systematickém a jemném ošetření můžeme zvrátit nepříznivý vývoj kloubů. Navíc správná poloha kostí v psím těle je ve štěněcím věku nesmírně důležitá. Jen tak se může organismus vyvíjet bez nebezpečí vzniku deformací, které by způsobily chybné postavení kostí a chybnou biomechaniku kloubů.


PSI V DOMÁCÍM PROSTŘEDÍ

Majitelé psů si neuvědomují, jak může manipulace se psím tělem ovlivnit zdravotní stav jejich psího společníka. K nejčastějším chybám při manipulaci se psem patří nešetrné utírání tlapek, trhání a zvedání za ocas, zvedání psa za hrudní končetiny, trhání za obojek, použití flexi vodítka u aktivních psů, nakládání do auta bez respektu k potřebám psa, pohyb na plovoucích podlahách, skoky z výšky, skoky z nábytku u malých plemen, častá chůze po schodech. Všechny výše uvedené úkony dlouhodobým opakováním poškozují psí páteř a psí klouby.


ÚPRAVA SRSTI

Úprava srsti paří k základní péči o psa. Při této činnosti dochází k manipulaci se zvířetem a následkem případné nešetrné manipulace může docházet ke vzniku problémů v opěrném aparátu. I zde může nešetrné zacházení se psem, vyvazování či neuvážené používání šibeničky poškodit psí opěrný aparát. Vytáčení končetin a odtahování v nepřirozeném úhlu může vést k poškození kloubů hrudních i pánevních končetin. Zvedání psa za hrudní končetiny nebo podtržení velkého psa za všechny končetiny mohou mít zdravotní následky na všech kloubních spojeních v těle. Přílišné zaklánění hlavy poškozuje krční páteř a její skloubení s týlní kostí, negativní vliv mají i úvazy na šibenici nebo ke stolu u nespolupracujícího psa. Na stav bederní páteře a křížové kosti působí i nešetrné zvedání ocasu a za ocas. 


Osteodynamika

Jedná se o jemné manuální rehabilitační techniky v principu osteopatie k rekondičnímu a regeneračnímu ošetření fasciálních řetězců a lymfatického systému malých zvířat. Spojovacím prvkem jednotlivých technik je práce s fasciálním systémem, který je součástí všech složek organismu a propojuje všechny orgánové soustavy. Při této terapii dochází k efektivnímu uvolňování zatuhlých fascií a jiných měkkých tkání.

Osteodynamika je původní česká metoda, která byla na základě studií humánních osteopatických technik dlouhodobě vyvíjena a ověřována v praxi při ošetřování zvířat terapeutkou, lektorkou a zakladatelkou Institutu zdraví zvířat Andreou Dunovou.



Při ošetřování psů, případně jiných malých zvířat, kombinuji Dornovu metodu pro psy spolu s Osteodynamikou. Ošetření vždy přizpůsobuji na míru potřebám každého čtyřnohého klienta a jeho majitele. Vhodně zvolené manuální terapie přispívají ke zlepšení kvality života a to také u psů vyššího a vysokého věku. 

© 2020 Terapiezvirat. Všechna práva vyhrazena.
Vaše osobní údaje zpracovávám takto.  
Zdroj: Institut zdraví zvířat 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!